Jak palenie tytoniu wpływa na zdrowie

Jak palenie tytoniu wpływa na zdrowie

JAK PALENIE TYTONIU WPŁYWA NA ZDROWIE?

Jak wylicza Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, palenie papierosów jest co roku odpowiedzialne za przedwczesną śmierć 5 milionów dorosłych osób na całym świecie. Nie jest to już sprawa „bezpiecznego nałogu”, który daje ukojenie i relaks, ale przewlekła choroba. Palenie papierosów wyniszcza cały organizm. Powoli i sukcesywnie poprzez wdychanie dymu z papierosa powoduje wchłanianie się toksycznych substancji do krwioobiegu i rozprowadzanie ich po całym organizmie, co wpływa negatywnie na wszystkie narządy, układy i funkcje życiowe. Wszystko przez złożoną obróbkę chemiczną, której poddawany jest papieros, która sprawia, że znajduje się w nim ponad 4 tysiące niebezpiecznych substancji, w tym aż 40 rakotwórczych.

             Palenie to przewlekła choroba, która nieleczona może być śmiertelna. Choć atakuje pomału i czasem przebiega bezobjawowo przez wiele lat – zawsze prowadzi do poważnych powikłań. Nadciśnienie, zawał serca, choroby układu oddechowego czy rakotwórcze zmiany komórkowe to jedne z wielu możliwych konsekwencji palenia.

Powolne i często przez wiele lat bezobjawowe wyniszczanie organizmu przez papierosy można stopniowo zredukować poprzez zdrowszy zamiennik tradycyjnych wyrobów tytoniowych jakim jest Hemp Cigarettes.

Używając Hemp Cigarettes zamiast tradycyjnego papierosa, chronisz się przed następującymi substancjami:

 • Aceton: łatwopalny rozpuszczalnik stosowany w zmywaczu do paznokci
 • Arszenik: trucizna
 • Benzen: znajduje się w kleju kauczukowym
 • Formaldehyd: podstawa wielu płynów do balsamowania
 • Ołów: stosowany w bateriach

Negatywny wpływ substancji chemicznych na Twój organizm:

Płuca i komórki

 • Wystawiasz się na działanie takich substancji chemicznych jak benzen i formaldehyd, które zwiększają szkodliwość palenia, gdyż mają związek z występowaniem różnych typów raka, jak np. białaczka czy rak nerki.

Skóra

 • Aldehyd octowy, jedna z substancji chemicznych zawartych w dymie tytoniowym, atakuje tkankę łączną podtrzymującą skórę i sprawia, że twarz opada i marszczy się.
 • Organizm zostaje pozbawiony witaminy C – przeciwutleniacza, który odgrywa kluczową rolę w produkcji kolagenu – naturalnego białka odpowiedzialnego za zdrowie i jędrność skóry.
 • Palenie tytoniu pogarsza krążenie, gdyż tlen w naczyniach krwionośnych nie jest pompowany równie efektywnie, jak u osoby niepalącej. W efekcie Twoja cera staje się ziemista.

Zęby

 • Toksyczne chemikalia zawarte w tytoniu osadzają się na zębach w postaci lepkiego osadu.
 • Ponieważ palenie wpływa na zmniejszenie ilości śliny w jamie ustnej, kolor zębów zmienia się i pojawiają się na nich plamy.
 • Narażasz się na wyższe ryzyko parodontozy – choroby dziąseł, która wywołuje stan zapalny wokół zębów, wskutek czego pojawiają się obrzęk dziąseł, nieświeży oddech, a w ciężkich przypadkach może powodować nawet wypadanie zębów.

Włosy

 • Złe krążenie spowodowane przez chemikalia zawarte w tytoniu sprawia, że włosy stają się matowe. Może to też prowadzić do przedwczesnego siwienia.

         Nigdy nie jest za późno, by rzucić palenie tytoniu. Gdy rzucisz palenie, możesz doświadczyć wszystkich korzyści zdrowotnych, jakie są efektem zerwania z nałogiem tytoniowym. 

Więcej o korzyściach zdrowotnych

 

*A. Starek, I. Podolak „Rakotwórcze działanie dymu tytoniowego” Roczn. PZH 2009, 60, Nr 4, 299 - 310 http://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.dl-catalog-03a1eaad-19a4-4651-9bbe-7292f7af7a46

         0 Komentarze

Zostaw komentarz