marihuana

Prince'a, legendarny artysta popu, który trafił do szpitala z powodu domniemanego przedawkowania leku przeciwbólowego Percoce, zmarł 21 kwietnia przez przedawkowaniem innego środka przeciwbólowego - fentanylu. Oba leki należą do grupy opioidów na receptę, które pomagają uśmierzyć ból milionom Amerykanów każdego roku. Stany Zjednoczone zmagają się obecnie z epidemią leków opioidowych, jak podaje Departament Zdrowia. Między 1999 a 2014 rokiem, przedawkowanie tych środków spowodowało śmierć ponad 165 tysięcy Amerykanów, a koszty związane z hospitalizacją po przedawkowaniach sięgają niemal 55 miliardów dolarów rocznie.


Medyczna marihuana to potencjalna alternatywa dla opioidów w walce z bólem


Z uwagi na narastający problem, eksperci rozpoczęli poszukiwania alternatywnych leków przeciwbólowych zamiast opioidów. W wyniku tych badań, medyczna marihuana zaczęła być rozważana jako potencjalny substytut. Około 15 lat temu, lekarze dowiedzieli się, że pacjenci zaczęli stosować marihuanę zamiast przepisywanych leków opioidowych. Informacje te zmotywowały zespół naukowców pod kierownictwem Marcusa Bachhubera, asystenta profesora medycyny w Centrum Medycznym Montefiore w Nowym Jorku, do zbadania czy stany USA z zalegalizowaną marihuaną odnotowały spadek liczby zgonów spowodowanych przedawkowaniem opioidów. Opublikowane w 2014 roku wyniki wykazały trend: między 1999 a 2010 rokiem, stany z zalegalizowaną medyczną marihuaną odnotowały o 25% niższą liczbę zgonów z powodu przedawkowania opioidów w porównaniu z tymi, gdzie marihuana pozostawała nielegalna.

Chociaż badania przeprowadzone przez dr Bachhubera nie potwierdziły bezpośredniego wpływu medycznej marihuany na zmniejszenie liczby przedawkowań opioidów, to zwróciły uwagę naukowców na potencjalny związek między marihuaną a lekami przeciwbólowymi. Liczba przedawkowań opioidów uwzględnia zarówno leki na receptę, jak i przedawkowania heroiny. Dr Bachhuber stwierdził, że medyczna marihuana może być rozważana jako alternatywne leczenie przewlekłego bólu, dzięki czemu pacjenci mogliby uniknąć stosowania opioidów lub stosować je w mniejszych dawkach.

Zmniejszenie konieczności zażywania opioidów dzięki marihuanie leczniczej


Wiele badań na dużą skalę potwierdza tezę dr Bachhubera. Badania opublikowane w czerwcowym wydaniu Journal of Pain, przeprowadzone przez Uniwersytet Michigan na 185 pacjentach zażywających medyczną marihuanę w Ann Arbor, wykazały, że ograniczyli oni stosowanie opioidów o 50% podczas leczenia przewlekłego bólu. Jednocześnie badania na zwierzętach wykazały, że kannabinoidy obecne w marihuanie współdziałają z opioidami w łagodzeniu bólu.

Medyczna marihuana była kluczowym tematem podczas spotkania American Pain Association w 2016 roku, mówi Simon Haroutounian, szef badań klinicznych w Centrum Bólu na Uniwersytecie Waszyngtona. Współtworzył badania opublikowane w lutym w Clinical Journal of Pain, które obejmowały 176 pacjentów z przewlekłym bólem. Badania te, przeprowadzone w Izraelu przez 7 miesięcy, wykazały, że 44% pacjentów zaprzestało stosowania opioidów w ciągu 7 miesięcy od rozpoczęcia zażywania medycznej marihuany. Te badania nie są jednak jedynymi, które wykazują zmniejszenie konieczności zażywania opioidów po rozpoczęciu leczenia medyczną marihuaną.

W badaniach nie udało się jednak jednoznacznie ustalić, czy zgony spowodowane przedawkowaniem opioidów były wynikiem przedawkowania leków na receptę czy też wynikały z rekreacyjnego stosowania heroiny.

Ograniczenia i uwagi dotyczące badań nad marihuaną medyczną w leczeniu przewlekłego bólu

Chociaż badania dr Haroutouniana były przeprowadzone w czasie rzeczywistym, uczestniczący w nich pacjenci zostali dokładnie zbadani pod kątem zdrowia psychicznego oraz ewentualnych uzależnień. Miało to na celu udowodnienie, że są mniej podatni na powikłania związane z medyczną marihuaną niż ogólna populacja pacjentów z przewlekłym bólem. "Niestety, nie dysponujemy wynikami dla większej grupy osób ani nie mamy potwierdzenia, czy występują poważne powikłania po takim leczeniu, a nasi pacjenci zostali bardzo starannie dobrani", wyjaśnia Haroutounian.

W Journal of Pain opublikowano jeden z najbardziej obszernych raportów dotyczących bezpieczeństwa medycznej marihuany jako alternatywy dla opioidów. Raport zawierał wyniki badań 200 pacjentów, którzy stosowali marihuanę jako lek na przewlekły ból przez 12 miesięcy. W przeciwieństwie do wcześniejszych badań, te bezpośrednio porównywały pacjentów używających medycznej marihuany z grupą pacjentów z przewlekłym bólem, którzy jej nie stosowali. Wyniki badań wykazały wzrost ryzyka drobnych działań niepożądanych u pacjentów stosujących marihuanę, ale nie wykazały ryzyka wzrostu liczby poważnych działań niepożądanych.

Niestety, badania mające na celu dokładne ustalenie, czy medyczna marihuana może zastąpić leki opioidowe w leczeniu bólu, są ograniczone do kilkuset pacjentów. Największe badania nadal trwają. Tilray, kanadyjski producent produktów z marihuany, wspiera badania obejmujące 1000 pacjentów w kanadyjskich klinikach, które potrwają 6 miesięcy. "Większość badań opiera się na relacjach pacjentów, którzy sami do nas raportują, co jest bardzo cenne i pomocne", mówi Philippe Lucas, wiceprezes ds. obrony pacjentów w Tilray. "Tego, czego naprawdę potrzebujemy, to badań w czasie rzeczywistym", dodaje Lucas.

Firmy które zaopatrują polskie apteki w  medyczne konopie

W Polsce, na tle rosnącego zainteresowania alternatywnymi metodami leczenia, lecznicza marihuana zdobywa coraz większe uznanie w środowisku medycznym. Przemysł ten rozwija się dynamicznie, a wśród wiodących firm specjalizujących się w produkcji leczniczej marihuany wymienić należy takie podmioty jak S-Lab, Canopy Growth oraz Aurora Deutschland.

Firmy te działają zgodnie z restrykcyjnymi przepisami prawa, dostarczając produkty medyczne na bazie marihuany wyłącznie dla pacjentów, którym lekarze zalecają takie leczenie. Skrupulatna kontrola i odpowiednie regulacje gwarantują, że produkty te są nie tylko bezpieczne, ale również wysokiej jakości.

źródło: scientificamerican.com