Najczęstszym i najbardziej znanym objawem są czerwone lub przekrwione oczy po marihuanie. Wiele osób doświadcza tego objawu z różnych przyczyn, jednak czy marihuana ma poważne konsekwencje dla zdrowia naszych oczu?


Jak wyglądają oczy po marihuanie

Oczy po marihuanie mogą wyglądać na czerwone lub przekrwione, co jest spowodowane rozszerzeniem naczyń krwionośnych w oku. Jest to najczęstszy i najbardziej znany objaw marihuany. Może to prowadzić do suchości oczu, nieostrości widzenia, problemów z widzeniem kolorów i innych objawów. Palenie marihuany może również prowadzić do podrażnienia oczu, co może prowadzić do łzawienia i pieczenia. Marihuana głownie powoduje zaczerwienienie oczu poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych, co jest spowodowane przez THC obecne w marihuanie. Efekt ten jest widoczny i nie ma bezpośredniego wpływu na zdrowie oczu, jednak niektórzy mogą odczuwać niepokój związany z tym objawem.


Jak wyglądają źrenice po marihuanie

Po zażyciu marihuany źrenice zazwyczaj u wielu osób stają się rozszerzone, co jest zjawiskiem znanym jako "mydriaza". Ten efekt jest wynikiem działania delta-9-tetrahydrokanabinolu (THC), głównego składnika psychoaktywnego w marihuanie, który wpływa na układ endokannabinoidowy, który powoduje rozszerzenie źrenic.

 

Dlaczego oczy po marihuanie są czerwone

Oczy po marihuanie(konopi indyjskiej) zaczerwieniają się, ponieważ marihuana powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych w gałce ocznej. Głównym składnikiem marihuany, który powoduje ten efekt jak już wiecie jest THC (tetrahydrokannabinol). THC oddziałuje z receptorami kannabinoidowymi zlokalizowanymi w oku, które są częścią układu endokannabinoidowego, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych. To z kolei powoduje napełnienie naczyń krwionośnych oczu, co objawia się efektem zaczerwienionych oczu. Jest to tymczasowy efekt, który zwykle ustępuje po zakończeniu działania marihuany.

Czerwone oczy  po haszyszu

Przekrwione oczy są również jednym z efektów po paleniu haszyszu. Haszysz jest formą marihuany, która zawiera wysoki poziom THC, który jest odpowiedzialny za rozszerzenie naczyń krwionośnych w oczach i powodujący zaczerwienienie. W związku z tym, czerwone oczy po paleniu haszyszu są takie same jak te po marihuanie i mogą trwać od kilku minut do kilku godzin.

 

Ile czasu ma się czerwone oczy po marihuanie

Czas trwania efektu  czerwonych oczu po paleniu marihuany może być inny u różnych osób i może zależeć od wielu czynników, takich jak ilość użytej marihuany, metoda jej użycia, indywidualna reakcja organizmu na THC i inne czynniki osobiste. Zwykle jednak objaw ten trwa od kilku minut do kilku godzin. Dla przykładu jeśli ktoś pali marihuanę, objaw ten może trwać do 2-3 godzin, podczas gdy użycie marihuany w postaci jedzenia może powodować objawy czerwonych oczu do nawet 8 godzin.
W przypadku długotrwałego używania marihuany, czerwone oczy mogą pojawiać się częściej i trwać dłużej, co może być wynikiem chronicznego rozszerzenia naczyń krwionośnych.


Dlaczego niektórzy nie mają czerwonych oczu po ziole

Część osób może nie doświadczać czerwonych oczu po paleniu marihuany ze względu na ich indywidualną reakcję organizmu na THC. Niektóre osoby są bardziej podatne na rozszerzenie naczyń krwionośnych w oczach po użyciu marihuany, co prowadzi do czerwonych oczu, podczas gdy inne osoby mogą mieć mniejszą reakcję na THC i nie doświadczać tego objawu. Dziedzictwo genetyczne i poziom tolerancji na THC także może mieć wpływ na to, czy osoba doświadcza czerwonych oczu po marihuanie czy też nie.

Jak pozbyć się czerwonych oczu po marihuanie

Krople do oczu mogą pomóc zmniejszyć efekt czerwonych oczu po marihuanie. Są one przeznaczone do leczenia zaczerwienienia i podrażnienia oczu, co jest jednym z objawów po zażyciu marihuany. Krople do oczu zawierają substancje, które pomagają zwęzić naczynia krwionośne w oku, co prowadzi do zmniejszenia zaczerwienienia. Warto jednak pamiętać, że krople do oczu nie eliminują przyczyny czerwonych oczu, lecz tylko łagodzą objawy. Zanim zdecydujesz się na krople do oczu skonsultuj się z lekarzem, ponieważ niektóre z nich mogą mieć skutki uboczne i nie są odpowiednie dla wszystkich.


Inne skutki zażywania marihuany które mają wpływ na oczy:

    *suchość oczu, która może prowadzić do pieczenia, swędzenia i łzawienia
    *problemy z ostrością widzenia, które mogą być tymczasowe lub długotrwałe
    *trudności w koncentracji i skupieniu się
    *problemy z percepcją kolorów
    *odbijanie światła, które może powodować migotanie lub rozmazywanie obrazu
    *zwiększone ryzyko zaćmy, choroby oczu związanej z wiekiem, która może prowadzić do utraty wzroku.