Białko konopne - właściwości i korzyści zdrowotne
Białko konopne - właściwości i korzyści zdrowotne

Białko konopne

Konopie to najlepsze źródło białka ze wszystkich roślin. Jest to roślina naturalnie bogata w aminokwasy egzogenne, kwasy tłuszczowe (optymalny stosunek kwasów omega-3 do omega-6) oraz błonnik pokarmowy. Białko konopne to źródło minerałów i witamin oraz kwasów tłuszczowych niezbędnych dla organizmu, dlatego też należy do kategorii tzw. super żywność, czyli takiej o niezwykłych właściwościach prozdrowotnych. Składa się w 50% z łatwo przyswajalnego białka roślinnego, które jest niezbędne do budowy mięśni. Posiada więcej niezbędnych do walki z cholesterolem kwasów omega 3 niż oliwa z oliwek. Białko konopne zawiera również wszystkie 20 aminokwasów.

Kto zyska na spożywaniu białka konopnego?

1. Osoby uprawiające sport ponieważ białko z  konopi zawiera 20 kluczowych aminokwasów, w tym 10 niezbędnych do regeneracji mięśni.

2. Osoby które próbują zrzucić zbędne kilogramy gdyż dzięki wysokiej zawartości białka przy jednoczesnym niskim poziomie tłuszczu i węglowodanów sprawi, że spożywane białko jako dodatek do posiłków na długo zapewni uczucie sytości.

3. Osoby osłabione gdyż białko zawiera łatwo przyswajalne witaminy, a także zbilansowane nienasycone kwasy tłuszczowe. Stanowią bogate źródło cynku, magnezu, żelaza i fosforu. Dodatkowo są jednym z nielicznych pokarmów z tłuszczami Omega-6 oraz GLA – kwasem gamma linolenowym w łatwo przyswajanej formie.

4. Osoby szukające bardzo dobrego zamiennika dla mięsa oraz osoby odkwaszające organizm. Białko konopne jest produktem naturalnym, nieprzetworzonym zawierającym zrównoważony poziom pH co ma znaczenie przy zdrowym odżywianiu.

Białko konopne posiada mnóstwo znaczących zalet:

1.Jest białkiem pełnowartościowym (tak jak mięso) zawierającym wszystkie aminokwasy egzogenne

2.Bardzo szybko się wchłania, co jest dużą zaletą dla sportowców

3.Jest lekkostrawne, nie powoduje więc żadnych problemów trawiennych jak wiele produktów serwatkowych

4.Jest istotnym elementem do regeneracji i budowy mięśni, niezbędne są też do tego kwasy tłuszczowe (omega-3 i omega-6), witaminy, minerały, błonnik, enzymy, probiotyki, antyoksydanty i wiele innych składników odżywczych - z których wszystkie znajdziemy w białku z konopi

5.Jest bogatym źródłem błonnika pokarmowego

6.Ma odpowiednio zrównoważone PH, nie powoduje więc niepotrzebnej kwasoty tak jak produkty sojowe czy serwatkowe

W przeciwieństwie do białka sojowego czy serwatkowego, białko z konopi nie powoduje uczucia wzdęcia, nawet po spożyciu koktajlu przed i po treningu. Pozostawia uczucie lekkości i pozwala trenować jeszcze intensywniej. Nieprzetworzone produkty roślinne i suplementy, zapewniające doskonałe odżywianie  oraz bogate w składniki odżywcze, są najlepszym dostępnym materiałem budulcowym dla silnych mięśni.

Ponieważ białko z konopi jest nieprzetworzone, wszystkie kwasy tłuszczowe, włącznie z kwasem omega-3 i kwasem gamma-linolenowym (GLA) są w nim zachowane. Białko konopne jest jedynym, które zawiera w sposób naturalny kwasy omega-3. Te niezbędne kwasy tłuszczowe przyczyniają się do ogólnej poprawy zdrowia, a w szczególności poprawiają krążenie, wzmacniają serce, włosy i skórę, stawy oraz system odpornościowy.

Zastosowanie

Białkowe koktajle mogą być spożywane codziennie w celu utrzymania zdrowej i zbilansowanej diety, aby wspomóc odchudzanie lub po prostu jako naturalny suplement diety.

Profil aminokwasów w 100g odżywki:

§  Alanina 1.9g

§  Arginina 6.1g

§  Kwas asparaginowy 4.5g

§  Cysteina 0.8g

§  Kwas glutaminowy 7.7g

§  Glicyna 2.1g

§  Histydyna 1.3g

§  Izoleucyna 1.1g

§  Leucyna 2.5g

§  Lizyna 1.6g

§  Metionina 0.9g

§  Fenyloalanina 1.8g

§  Prolina 1.7g

§  Seryna 2.2g

§  Treonina 1.5g

§  Tryptofan 0.4g

§  Tyrozyna 1.4g

§  Walina 1.5g

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło:

http://good-hemp.pl/pl/i/Bialko-Konopne/22

http://www.planeta-smaku.pl/2014/06/czym-jest-biako-konopne-kilka-przepisow.html

http://hpba.pl/nie-odpuszczaj/

http://diet-food.pl/bio-super-bialko-konopne.html

         0 Komentarze

Zostaw komentarz